هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

واقعیتهای پشت پرده سازمان میت ترکیه با PKK و اوجالان - (بخش 1)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

ojalan__mit_2سخنی از مترجم:

سدی عظیم در مقابل سیلی عظیم

کُردستان سرزمینی که همیشه قربانی تراژدیهای غمناک بوده و با دشمنانی دوست نما سعی بر آسمیلاسیون آن شده، اما این دشمنان گاهی اوقات از دوستنمایی هم فراتر رفته و ضربه خنجرشان بسیار دردناک تر از شیمیای و اعدام و انکار بوده است. با گشایش صفحه های گمشده تاریخ که گاها حتی دادگری تاریخ را هم به حاشیه کشیده اند بر ما آگاه میشود که دشمن واقعی کُرد و کُردستان کیست؟ که اینجانب با ترجمه این مقاله از کُردی به فارسی سعی داشتم واقعیتهای پشت پرده اهداف عبدالله اوجالان و سازمان میت ترکیه بر ملت کُرد در شرق کُردستان شفاف شود و دشمن واقعی کُرد که به مکانیزم عثمانیهای مدرن مبدل شده را بخوبی شناخته و کسی بمانند اوجالان که با وجود سه دهه در عرصه فعالیت خود نه تنها کوچکترین منفعتی برای کُرد و کُردستان نداشته بلکه میتوان از او بعنوان دشمن شماره یک کُردستان نام برد که تاکنون با اجرای نقش در پروژه سری سازمان میت توانسته با پیشبرد آن، راه حل مسئله کُرد در خاورمیانه را با تنگنا مواجه کند و بمانند سدی عظیم در مقابل سیلی عظیم نقش خود را تا کنون به نحو احسنت اجرا کرده باشد و حال زمان آن فرا رسیده که سر از زیر برف برآورده و واقعیتها را ببینم، زیرا قبل از اینکه ملت کُرد قربانی خشونت و انکار باشد قربانی عوام فریبی و دروغ است. دروغ پردازانی به مانند اوجالان و سازمان میت ترکیه که خود را بعنوان دشمنان قسم خورده همدیگر معرفی کرده اند تا زمینه گسترش قدرت طلبی خود و ظلم به ملت کُرد را فراهم کنند و با قربانی کردن جوانان کُرد و ترک مسئله کُرد در خاورمیانه هیچگاه به راه حلی دمکراتیک ختم نشود و تمام درهای این راه حل بسته بماند تا بلکه نژادپرستان ترک، ترکهای کوهی را همچنان جزئی وحشی و کوه نشین از خود بدانند.امید است با ترجمه این مقاله توانسته باشم گوشه ای از خیانتهای وراده بر ملت کُرد را آگاهی دهم. باید به این باور داشته باشیم که دادگری تاریخ حقایق را روشن خواهد کرد و حقیقت پیروز خواهد بود.

 

واقعیتهای پشت پرده سازمان میت ترکیه با PKK و اوجالان (بخش 1)

 

ojalan__mit_7

کُرد با نزدیک به صد سال مبارزه و قربانی شدن تا بحال نتوانسته به آن اهدافی که خواهانش بوده دست یابد و همیشه با معامله بسیاری از رهبران کُرد با آزادی کُردستان و بسنده کردن به حقوقی ظاهری و کوتاه مدت، بازی را به پول و قدرت باخته است. اما هم اکنون مبارزات کُرد با گروهای مختلف و عناوین جداگانه ادامه دارد. ولی آیا تا حال به این اندیشیده ایم که چرا ملت کُرد با این همه قربانی و مبارزه نتوانسته تاکنون به اهداف خود همانا استقلال کُردستان دست یابد؟

شاید در جواب این سوال ساده، تحلیلهای پیچیده و گیجکننده ی وجود داشته باشد اما در یک کلمه میتوان پاسخ را جویا شد، و آن "خیانت" است.. آری خیانت با پسوندهای گوناگونی که ذهن هر فرد آگاهی را دگرگون میکند. وضعیت کُردهای خاورمیانه را نمیتوان وضعیتی مناسب دانست زیرا علیه تمام کُردها سیاستی مشترک پیش گرفته میشود که از مهمترین کشورهایی که کُردستیزی را به حد اعلایی انجام میدهد میتوان از ترکیه یاد کرد. زیرا رژیم بعث به آشکار به نابودی فیزکی کُرد پرداخت اما باز کشته شدگان را کُرد خواند. ولی ترکیه، کُرد را آسمیله و ذوب فرهنگی میکند و آنها را ترکهای کوهی مینامد که به تمدت دمکراتیک گذار نداشته اند و در بربریت مانده اند (!)

مسئله کُرد در ژئوپلتیک ترکیه داری فراز و نشیبهای زیادی است که از امپراطوری عثمانی تا حال دولت ترکیه که عثمانی مدرن خوانده میشوند بگونه ای رفتار سیاسی از خود در خاورمیانه نشان داده که گویی خاورمیانه خاک اجدادی آنها بوده و مابقی ملیتها مهمان هستند. البته اگر آنها ملیتی جز خود را برسمیت بشناسند. زیرا در بسیاری از کتابهای تاریخی و درسی خود اضحار دارند که خاورمیانه و تمدن مزوپوتامیا (عهد خدایان باستان) متعلق به ترکها بوده که بعدها بعلت رویدادهای تاریخی، ملتهای گوناگون در کنار هم در خاورمیانه پدید آمده اند (!) ترکها از مسئله کُرد و حتی اسم بردن از کُرد بگونه ای هراس داشته که با گریبانگیر شدن هر نوع سیاستی در صدد انکار کُرد و جلوگیری از حل مسئله آن در خاورمیانه برآمده اند.

ترکیه با رهبری آتاترک در دهه های 20 تا 70 توانست مسئله کُرد در ترکیه را به کل نابود کند و تا حدی پیشرفت، که بسیاری از شخصیتهای کُرد به شکست همیشگی کُرد در ترکیه اعتراف کردند. اما عثمانیهای مدرن با عبرت از تاریخ، تشکیل جمهوری آرارات بدست بدرخانها در دهه های 20 و معاهدهای سور و لوزان را بیاد نبرده بودند و مسئله کُرد را تنها آتش زیر خاکستر دانستند و این احتمال را برای خود داشتند که در آینده با توجه به موقعیت کُردها در خاورمیانه و مبارزات آنها امکان حمایت بین الملل را با خود به همراه داشته باشند، وجود دارد که حال برای مقابله با احتمال هرگونه رویدادی در این زمینه باید آماده بود و بتوان اجرای هر طرحی دال بر آزادی کُردها و تشکیل حکومت مستقل را با شکست مواجه کرد .

که این مهم باعث شد تئوریسینهای نژاد پرست ترک با رهبری آتاترک و بعدها سازمان میت از سازمانهای مهم امنیتی ترکیه برای رویاروی با مسئله ای کُرد در خاورمیانه و تشکیل کردستان بزرگ پروژه ای را در رابطه با محار مسئله کُرد و احتمال چاره سری آن در آینده طراحی کنند. با توجه به اینکه ترکیه در مابین دهه های 30 تا اوایل 70 دیگر با مسئله کُردهای شمال کُردستان (کُردستان ترکیه) مواجه نشد، اما باز در صدد اجرای این پروسه برآمد.

 

چالش امنیتی در ترکیه و شناخت اوجالان

با شروع جنگ سرد مابین بلوک غرب و شرق، ترکیه هم شاهد فعالیتهای دانشجویی در دهه های 70 ترکیه بود. که فعالیت سیاسی دانشجویی بیشتر متکی بر عقاید کمونیسمی و طرفدار بلوک شرق بودند. در آن وقت که فعالیتها بیشتر در دانشگاه آنکارا متمرکز بود دولت ترکیه را با چالشهای امنیتی مواجه ساخته بود که سازمان میت برای مبارزه با فعالیتهای کمونیسمی و ضد دولتی با جذب افراد فعال سیاسی و نفوذ در مابین تشکلهای دانشجویی توانست پیشبرد اهداف آنها را به بی راهه هدایت کند و تفکرات کمونیسمی در ترکیه را با شکست روبرو سازد.

 عبدالله اوجالان از جمله کسانی بود که در سال 1974 دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه آنکارا و از چهره های شناخته شده کمونیسم و تندرو دانشجویی بود که از زیر ذره بین سازمان میت نتوانست گم شود. اوجالان بدلیل فقر اقتصادی و نابسمانی مالی که از آن رنج میبرد مورد توجه سازمان میت برای استفاده استخباراتی قرار گرفت که در نهایت در مقابل پیشنهادهای مالی میت اوجالان از ارده ی سیاسی خود شکست خورد و میت توانست او را بسمت خود جذب کند. سازمان میت با تامین مالی کسانی چون اوجالان توانست از پتانسیل آنها استفاده لازم را برده و با کنترل جریانات دانشجویی مخالف خود موفقیتهایی را بدست آورد.

از آن پس اوجالان بعنوان شخصیتی پرافاده، مرموز و کاریزماتیک بیشتر مورد توجه میت قرار گرفت و چون اصالتا کُرد و زاده ی یکی از روستاهای شمال کُردستان(کُردستان ترکیه) بود او را بعنوان مهره ای برای اجرای نقش در پروژه طراحی شده ترکیه در خاورمیانه نسبت به مسئله کُرد بیشتر مورد توجه قرار دادند.

 

استارت پروژه میت و نقش اوجالان

در اواخر سال 1974 نقش اوجالان پس از دوره های فشرده سازمان میت بصورت بسیار محرمانه وسری به او موکول شد و پروژه کُردستیزی ترکیه تحت لوای آزادی و دمکراسی برای کُردستان توسط عبدالله اوجالان استارت زده شد.


ojalan__mit_5

 

اوجلان با حمایت مستقیم و پشت پرده سازمان میت فعالیتهای خود را به تنهایی در دانشگاه آنکارا شروع کرد هرچند اوجالان تنها به فعالیت مشغول شد اما سازمان میت معتقد بود که اوجالان با شخصیت کاریزماتیکش میتواند در جذب افراد بسمت خود موفق باشد. در اوایل لیستی از افراد دانشجوی کُرد در دانشگاه آنکارا که همگی فعالیت کمونیسمی داشتند به او داده شد تا بتواند آنها را به این پروژه نزدیک کند. اولین فردی که اوجالان سعی داشت به او نزدیک شود و او را به فضای ناسیونالیسم کُرد هدایت کند مراد کاریلان بود که حال بعد از اوجالان فرد شماره دو PKK میباشد. در اوایل کاریلان با اوجالان بسیار مخالف بود و کار او را کاری بی ثمر دانست زیرا او معتقد بود که مسئله کُرد دیگر در ترکیه از بین رفته و این کار بسان کاشتن گل بر روی سنگ است. اما اوجالان با حمایتهای مالی میت کار خود را ادامه میداد که در نهایت موفق شد چندین نفر را در این رابطه مشغول به فعالیت کند. موفقیت اوجالان در دانشگاه آنکارا باعث شد که سازمان میت حوزه فعالیت او را به مناطق کُرد نشین ترکیه تغییر دهد و بعد از آن اوجالان فعالیت در مناطق کُرد نشین را آغاز کرد که حتی با شناختی که سازمان میت بر شخصیت اوجالان داشت و شهوت انگیزی اوجالان که بر آنها پنهان نبود، زنی را بنام کثیره یلدریم که اصالتا از کُردهای علوی بود جهت فعالت به نزد اوجالان فرستاند (!) که بعدها کثیره بعلت سیاست کُردستیزی بیش از حد اوجالان و میت از آنها فاصله گرفت و حال در قبرس پناهنده میباشد. کثیره در مابین افراد نزدیک به اوجالان بعنوان همسرش شناخته میشد حال بسیاری از تحلیلگران مسائل خاورمیانه کثیره یلدریم را شاه کلید معمای ارتباط میت و اوجالان میدانند.

 

حمایت سازمان میت از اوجالان ،تشکیل PKK و مرگ مشکوک روزنامه نگاران

ojalan__mit_4اوجالان در دهه 80 با حمایتهای میت و چشم پوشیهای امنیتی توانست فعالیتهایی را در شمال کُردستان ( کرُدستان ترکیه) سازماندهی کند البته فعالیتهایی که همگی با دستور میت به اوجالان انجام میشد. میت برای اینکه بیشتر مباحث مربوط به اوجالان در رابطه با مسئله کُرد مورد توجه قرار گیرد فضای درگیری و خشونت را برای آنها بجود آورد که دردهه های 80 و 90 بصورت رسمی PKK تشکیل و فعالیت مسلحانه خود را علیه پاسگاهای پلیس آغاز کرد که اگر میت به ترکیه و کُردها خیانت نکرده بود و از اوجالان حمایت نمیکرد محال بود که هیچ حزب کُردی در ترکیه بتواند در مدت کوتاهی خود را تا این حد بالا بکشد. بسیاری از روزنامه نگاران ترک که در مورد این رابطه تحقیق بعمل می آوردند یا به شیوه ی مشکوکی جان خود را از دستت میداند یا سکوت را پیشه میکردند که اغور مومجو از جمله روزنامه نگاران ترکی بود که در هنگام پی بردن به روابط میت و ترکیه به شیوه ی مشکوکی جانش را از دست داد.

میت بسیار تلاش کرد که بتواند اوجالان را بعنوان فردی مهم و تاثیر گذار در میان کُردها معرفی کند و با باز گذاشتن میدان مبارزه و حتی قربانی کردن سربازان ترک در صدد این کار برآمدند.فضای مبارزاتی اوجالان توسط میت وارد فضای جدیدی شد، آنها سعی داشتند که اوجالان را متوجه روزنامه نگاران کنند که حتی در این رابطه شخصی بنام دکتر کوچک که در اصل از افسران برجسته اطلاعاتی سازمان میت بود بعنوان خبرنگار با اوجالان مصاحبه ای را انجام داد که در ترکیه بصورت یک کتاب انتشار یافت و بعدها به زبانهای مختلف ترجمه شد.

PKK با رهبری اوجالان توانست در مدت کوتاهی با خشونت طلبی که میت راه را برآن گشوده بود نام خود را بیشتر از مسئله کُرد متوجه جهانیان کند. طولی نکشید که دیگر اوجالان با پناهندگیهای ساختگی و دستگیری داستان ساز او که سناریو میت برای بزرگ جلوه دادن او بود برای دیگر بخشهای کُردستان و کشورهای منطقه چهره ای شناخته شده بود و میت بصورت پنهان در این مرحله خود را پیروز میدان دانست. میت تا حدی فضای مبارزه را با تئوریهای خود برای اوجالان و PKK باز گذاشته بود که دیگر دشمن اصلی ترکیه محسوب میشدند که این باعث شد ایران و سوریه برای مقابله با دوستی ترکیه و اسرائیل حمایت گسترده ای را از PKK داشته باشند. اما غافل از اینکه PKK و اوجالان مکانیزم سیاسی ترکیه میباشند و در اصل برای مقابله با آزادی کُردستان تشکل یافته اند نه دشمنی با ترکیه و دفاع از حقوق ملت کُرد.

 

تغییر مواضع میت بعد از سناریو دستگیری اوجالان

اوجالان بعد از دستگیری ساختگی خود کتابهای متعددی را با عناوین مختلف که گویا نوشته ی خود بود به بیرون انتشار داد و حتی به زبانهای مختلف هم ترجمه شدند اما معلوم نبود اوجالان که دشمن اصلی ترکیه محسوب می شد و خواستار اعدامش بودند چگونه اجازه یافت کتابهایش را به بیرون انتشار دهد و چه شد که اوجالان در زندان مبدل به نویسنده و فیلسوف شد؟! میت بعد از دستگیری ساختگی اوجالان باعث شناخته شدن اوجالان به تمام دنیا شد و سناریو خود را در مورد اوجالان تغییر داد و با چاپ کتابهایی به اسم اوجالان که سرقت ادبی و فلسفی در آن مملو بود درصدد برجسته کردن چهره او بعنوان یک اندیشمند بر آمد تا بتواند اعمال نفوذ اوجالان را در بخشهای دیگر کُردستان فراهم کند تا مسئله کُرد در کشورهای همسایه را هم به حاشیه بکشاند. که این پروسه در شرق کُردستان(کُردستان ایران) با زائیدن پژاک و غرب کُردستان(کُردستان سوریه) با زائیدن پ.ی.د موفق بود. اما در جنوب کُردستان با وجود احزاب کُردی نیرومند چون حزب دمکرات بارزانیها این پروسه با زائیدن پ.چ.د.ک راه بجایی نبرد و با شکست مواجه شد.

 


واکنش محرمانه وزارت دادگستری ترکیه نسبت به ارتباط سازمان میت و اوجالان

 ojalan__mit_6رابطه نزدیک میت با اوجالان تا حدی پیش رفت که باعث واکنش محرمانه وزارت دادگستری ترکیه نسبت به سازمان میت شد که معتقد بود به اندازه کافی حل مسئله کُرد در خاورمیانه با مشکل مواجه شده و دیگر زیاد به اوجالان احتیاج نداریم، که برای جلوگیری از روابط بیش از حد میت و اوجالان که ممکن بود برای ترکیه خطرساز باشد دستور محدودیت ارتباط با اوجالان از سوی وزارت دادگستری ترکیه بصورت محرمانه به سازمان میت ابلاغ شد.


 PKK بحران حل مسئله کُرد و موفقیت ترکیه در خاورمیانه

PKK تا حدی به بحران برای حل مسئله کُرد تبدیل شد که غرب و امریکا برای حل مسئله کُرد در خاورمیانه با تمام مکانیزم خود در مقابل آن ایستاده اند و بارها ترکیه را به کم کاری در مقابله با PKK و آزادی انتشار اضحارات اوجالان محکوم کرده اند.

بسیاری از شخصیتهای سیاسی کُرد و مخالف دولت ترکیه چون شوان پرور، اورهان میراوغلو و کمال بورکای معتقد هستند که PKK و اوجالان راه را بر صلح و دمکراسی برای کُردها بسته اند و بیشتر در خدمت سیاستهای ترکیه و آتاترکی میباشند تا منافع ملت کُرد.

سازمان میت تا حدی در کار خود موفق بود که حال PKK هر نوع راهی را برای حل مسئله کُرد بسته چرا که بسیار پیش آمد که ترکیه با فشار اتحادیه اروپا برای حل مسئله کُرد گام برداشت و خود را هم چهره ای دمکراسی خواه نشان داد که برای حل مسئله پیشگام میشود اما به یک دفعه چندین پاسگاه پلیس در ترکیه مورد حمله PKK قرار میگیرد و مسئولان ترک مثلا اینکه این تحرک تروریستی بوده از حل مسئله صلح آمیز باز داشته میشوند که به نمونه ی بارز آن میتوان به سال 1993 اشاره کرد که با جدی شدن حل مسئله کُرد و فشار اتحادیه اروپا بر این مهم، همزمان با نزدیک شدن به مذاکره در استان "بینگول "33نفر از سربازان ترک توسط PKK کشته شدند یا در سال 2011 هم با جدی شدن مباحث حل مسئله کُرد و ادعاهای حزب آ.ک.پ مبنی بر حل مسئله کرد نزدیک به 8 پاسگاه پلیس در ترکیه مورد حمله PKK قرار گرفت که باعث تنشهای بیشتر شد و حل مسئله به حاشیه رانده شد که به رویداهایی مشابه در ژوئن 2004 ،2006 و 2009 میتوان اشاره کرد.

با مستندهای موجود میتوان صحه بر ارتباط میت و اوجالان گذاشت که در راستای پیشبرد اهداف مداخله منفی در حل مسئله کُرد در خاورمیانه گام بر داشته و تا حال هم پیروز میدان بوده زیرا حل مسئله کُرد در ترکیه را به حاشیه کشانده و به راحتی با ژستهای سیاسی خود از حل آن داد سخن میدهند چون مطمئن هستند با به وجود آوردن اوجالان و PKK مسئله کُرد هیچگاه حل نخواهد شد(!) و از طرفی کسانی که قصد شفاف سازی بر این موضوع داشته اند یا به شیوه ای مشکوک جان خود را از دست داده یا سکوت را پیشه کرده اند. امید است در آینده بتوان مدارک و مستندات بیشتری را در رابطه با شفاف سازی این جریان ارائه داد زیرا میتوان این پروسه را در کنار جنایتهای انفال صدام قرار داد که باید در دادگاهی عادل بر آنها رسیدگی شود زیرا اوجالان با تئوریهای سازمان میت، احساس ملیگرایانه جوانان کُرد که بیشتر افراد روستایی و کم سواد را شامل میشود برانگیخته و بسمت خود جذب و به جنگ ساختگی میفرستد که تنها هدف کشته شدن آنها است و این را میتوان نوعی انفال نامید که در آینده باید عاملان آن در دادگاهی صالح مورد بازخواست قرار گرفته و محاکمه شوند.


-----------------------------------------------------------------------

توجه:

ـ مطالب اين سايت بیانگر دیدگاه و نظر نویسندگان آن است

و سایت "هه‌ڵۆی‌ كوردستان" در برابر محتوای اين مطالب مسئول نميباشد.

ـ کپی برداری از مطالب اين سايت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 51429
بۆچوونه‌کان (44)Add Comment
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن Serhet agir, February 18, 2018
کسانی که آپو و افکارش رو میشناسن و به راهی که او پیمود برای اعتبار بخشیدن و ایمان دادن به ملتی که ترک کوهستان خوانده میشد و اجازه نداش به زبان خودش صحبت کنه ونام کردی بر روی فرزندانش بزاره وصحبت کردن زبان کردی رو براش قدغن کردن میفهمن حقیقت او رو و مهم بودن حضورش رو کسی دلسوز کرد نیست جز خود ملت و این ملت دوستی جز کوهستانهایش ندارد...پس بس است اینقدر دروغ تحویل مردم ندهید ...smilies/angry.gif
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن بهزاد, October 04, 2016
پ.ک.ک ماننداتشی است که هرروزشعله ورترخواهدشدواحزاب دیگرجرات دورشدن ازاون روندارن چون سردشون میشه واگرخیلی هم نزدیک شونددراتش اون میسوزنندپس حالاسردرگم هستندنزدیک شوندیادور
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن sanaz, January 22, 2016
بەڕاستی هەروەک بسیجییەکان ئەدی بێ نامووسانە جاشایەتی دۆنیا نەما کردتان تەنانەت ب ویدیو عەبە تاپۆ خۆی دەڵێت ئێمە بۆ میت بەدەرد دەخۆین و ئێوەی جاش و خۆفرۆش هەر کۆڵنادا دەک ڕووی خۆتانوو بابتان و پەکەکەتان ڕەش بێت هەتا کەسێک شتێ لە بارەی سەگەگە دەنووسێت ئێوەی جاش دەینە پاڵی حدکا بەڵام با باش بزانن ئەوە وا ئیدعاتان دێت 37ساڵە بەو پەڕی گوو خۆریتانەوە بستێک لە خاکی باکوورتان ڕزگار نەکردووە بگرە خەڵکی بێ تاوانیشتان داوە بە کۆشتا بۆ سۆتەمەنی میدیا چەواشەکارەکانتان بەڵام خەڵک وەک ئێوە ساویلکە نیین ، خۆیان تێ دەفکرن وەک ئێوە نیین سپای پاسداران بۆێنی بەگۆێی جەمیلە جاشدا و ئەویش بە گۆێ ئێوەی بەلاڕێ براودا ، لە کۆتای دا زەمان هەموو شتێک ڕوون دەکاتەوە کێ جاشە و کێ شۆڕشگیڕ
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن امیر, March 25, 2015
خاک تو سرت جاش قلم بدست.خوبه که مردم باسواد ما خوب شماهارو میشناسنو زود اهدافتونو میبیننsmilies/cheesy.gif
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن ولات, March 20, 2015
دوستان اين مطلب دروغه محضه دليل واضح اينه که وقتي آتاتورک فاشيست توانسته بود از دهه 20تادهه هفتاد مسئله کرد رو به کلي نابود کنه ديگه چه نيازي بود سازمان ميت با بوجود آوردن پ ک ک دوباره اين مساله رو مطرح کنه.
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن ze kurdm, December 02, 2014
سایت دروغ گو . شما ونویسنده مقاله دشمن کردها هستین شماها از کدام ارگان یا میتی پول گرفتین تا علیه pkkوشخصیتی چون APO این مقاله رو بنویسین...
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن رزگار ب ب , August 17, 2014
برفرض داده های ارائه شده از سوی شما را مشکوک قلمداد نکنیم نتیجه ی فعالیتهای اوجالان و واقعیتPKK چیزی نیست که به سفارش پانترکها ثمر داده باشد آنچه واضح است پانتریکزم در مقابل خط فکری اوجالان و جنبش مردمی و چریکیش ناچار به کرنش گشته

شما رو هم قضاوت نمیکنم قلبا امیدوارم نویسنده ذاتا انسان پاک طینتی باشه
بژی کوردی پاک مردن بو جاشانی خوفروش
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن delbrin, July 16, 2014
نمیدونم چرابعضی ازشماها به سادگی تسلیم کلمات ساخته شده نویسنده میشویدزندگی اوجالان رامطالعه کنیدتحقیق کنیداوجلان برخاسته ازدل خودملت کورده .بله سیاست دریاست واوجلان باسیاست عالیش توانست شرایط راطوری بسنجه که ازیک ملت مرده درحک.متی فاشیست ملتی بسازه که اینک جسارت دارن تا حتی اسم خیابونهاشون کوردی بکنندواسم کوردستان را فریادبزنند.اوجلان تبدیل به قهرمانی مقدس شده حال تو هرچه خواهی بگو.هرچه مدرک داری بذارولی کوردها بهت میخندن پس رفیق خودت بی ارزش وخاین نشون نده وکمی فکرکن که اواینک دردلهاچه جایگاهی دارد
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن محمد, February 15, 2014
این مقاله بیشتر شبیه طرز فکر کودکانه میباشد...
تاریخ ثابت کرده که هیچ دولتی و کشوری حزب مخالف خودشو هر چند اندک باشه رو تحمل نداره .
اونوقت ترکیه میاد با دست خودش یک حزب قدرتمند بوجود میاره و میگه بیا با من بجنگ .ترکیه فکر نمیکنه که اگر کشورهای مخالف این سازمان رو با سلاحهای پیشرفته مجهز کنند چه بلایی سرش میاد...

حزب الله لبنان یک حزبی که ایران بوجود آورد و آشکارا با سلاحهای پیشرفته چنان مجهزش کرده که میتونه اسرائیل رو نابود کنه.

به عنوان مثال اگه کشوری مثل ایران یا سوریه یا ارمنستان بیاد پ ک ک رو مجهز کنه راحت میتونه ترکیه رو نابود کنه
پس ترکیه اینقدر خر نیست دست به چنین حماقت بزرگی بزنه


...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن یزدان, February 15, 2014
بهتره این موضوع که من مینویسم بخوانید ونتیجه گیری کنید: قبل از اینکه جمهوری اسلامی به خاورمیانه بیاد ترکیه یک کشور فقیر بود که حتی لقب توالت اروپا گرفته بود با ظهور جمهوری اسلامی یک دفعه ترکیه وارونه شد امریکا و اسرائیل ترکیه رو وارد ناتو کردند .شد دومین ارتش قدرتمند ناتو. از لحاظ رفاه اقتصادی پیشرفت کرد .بر سر مسئله آب فرات رابطه اش با سوریه تیره شد و دشمن قداری برای سوریه شد میدونید که نابودی سوریه یعنی سقوط لبنان و حزب الله میباشد ترکیه تلاش زیادی برای براندازی دولت سوریه دارد برداشتن سوریه یعنی نوبت حمله به ایران....حالا شماها چه فکر میکنید در مورد پ ک ک.....
1-به نظر من پ ک ک رو بلوک شرقی ها مثل روسیه. سوریه .ایران و...حمایت میکنند برای فشار بر ترکیه تا نتواند علیه منافع ایران و سوریه اقدام کند که تا حالا موفق شدند.ترکیه در منجلابی به اسم پ ک ک گرفتار شده که باعث مشکلات بزرگی برای ترکیه در عرصه بین المللی شده.
2-با پیروز شدن قدرت کاپیتالیستی یا سرمایه داری در دنیای غرب و شکست کمونیست در جهان..وپیدا شدن متحدانی در خاورمیانه برای بلوک غرب مثل(ترکیه .اسرائیل-عربستان) و پیشروی بلوک غرب در منطقه خاورمیانه که نقش حیاتی در اقتصاد دنیا دارد .بلوک شرقی ها مثل روسیه به دنبال یارگیری و همپیمان در منطقه بودند مثل چین .ایران .سوریه .وکردستان بزرگ که در ذهن داشتند پ ک ک یک حزب کاملا با عقاید کمونیستی بوجود آمد و در کردستان نفوذ زیادی پیدا کرده و شدیدا مخالف نظام سرمایه داری و غرب میباشد ....

به نظر من پ ک ک رو نه موساد و سیا بوجود آوردند نه سازمان میت بلکه شرایط کردها در ترکیه برای استقلال طلبی با کمک بلوک شرقی ها که منافعشان ایجاب میکرد بوجود آمد
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن روژهةلت, January 15, 2014
باشة هةلوی کوردستان لةسةر ئةو بابةتة ماتةل بوی؟؟؟؟چکارت بة پ ک کای داوة؟؟بو حزبی دیموکرات شةری بارزانی دةکاته هی خوی؟؟؟تةنبی نةبونه دوای وةی پییان کوتن ئاژاوةگیر؟؟؟؟ جا هةلوی کوردستان پیمخوشه جوابی قسةکانم دةیةوة ها!!!!باشه انتقادو کربا لة پ ک کا بو بی حورمةتی دةکةن.خةلکیش بةکةر مةزانن مةلین هةلوی کوردستان بةرپرسیار نییه چون خوینةر جوان دةزانی لةکورا سةرچاوة دةگری ئةو قسانه...
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن روژهةلت, January 15, 2014
تکایه بیخینةوة تا کوتایی!!!دیاره ئیوه زور بی سةوادن وه هیچ خیندنةوةکتان لةسةر باکوری کوردستانو خةلکی کورد نییه لة بةشةی کوردستان...نةمدةزانی ریوی کوردستان وا به بی ویژدانانه ریبةریکی کورد خرا دةکا!!!حةتمةن ریوی کوردستان بةر پرسیاریش نییه ها؟؟؟؟؟کةمپ نشینی هةر لةخوتان جوانه!!!!پیاوی بارزانی هةر لةخوتان جوانه!!!!جا توخدا جیوازیتان لةگةل قانعی فةرد چیه!!!هةر بة سةرشوری بتان بینم یا خوا حزبی منحةلةی دیموکرات!!مالته ئةو مةقاله دةگةل حةقل ناخینیته وه نا....ئةمن لایین گری هیچ پارتیکی سیاسی نیم بةلام قوماری بة کلکی شیری مةکةن....هةر چةند ئیوه هین وردو لاوازن پ ک کا هةر ناتانبینی...ئةخة شةری بارزانی بو بو خوو دةکرن!!!!یا داخی پةژاکیه دةیریژن؟؟؟؟بةراستی پیمناخوش بو...
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن نامو, December 06, 2013
ojalan 1 nafar bu ka hat wa xabateki das pekrd !!! jamawareki hushyar krdawa ka aga shahidish be milionha kurd hadiaqal la bakur wa rojawa rgayakai daron!! kasek bu ka hizbek waku pkk damazrand,ka awro la rojawa xoi nishan da ka chew chi krdo!! tuxda bo salim buni xotan baw maghalai nishan dada? xajalate nakeshn? ewa chtan krdo bo rojhelati xotan? la zher damani PDK xotan shardodatwa har rozhe basheku le juda dabetawa basi ojalan dakan?
tuxda rutan dabe basi wi bkan? jga la mezhuyek rasan alan chtan haya pei bnazn?
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن محمد, November 30, 2013
به نظر من هم طور که خیلی از دوستان هم اشاره کردن نویسنده بیشتر سعی کرده از دیگر احزاب جانبداری کند در جواب همه حرف های نویسنده این را یاداوری می کنم هیلتر کسی که دنیارا تکان دادهم اولش به عنوان یک جاسوس از طرف ارتش دربین حزب نازیهانفوذ کرده بود(منبع زندگی نامه هیتلر) ولی بعدا باروشن شدن حقیقت با مدیریت اوبود که این حزب در المان به قدرت رسید.نکته بعدی شاید حرفها نویسنده دور از واقعیت نباشد و اوجالان روزی عضو میت بوده باشد امااو تنها کسی می باشد که باعث قیام کردها درشمال کردستان شد ه وبه نظر اکثر کارشناسان بین المللی تنها کسی هم می باشد به منافع تمام کردستان فکر می کند ودراین راه هم موفق بوده ومحبوب ترین حزب در بین تمام کردستان راتاسیس کرده است .نکته اخراگر دیگراحزاب کردستان الان به حاشیه رانده شدن وبه منافع خود فکر می کنند وبا تاسیس یک کانال تلویزیونی به رویایی کردستان بزرگ فکر می کنند پ ک ک عملا دارد انجامش می دهدپس مانند بعضی از اقانون به اصطلاح رهبر عشیره ای فکر نکنید به تمام کردستان باندیشید
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن kord, October 25, 2013
به راستی اوه که ایوه نه تان توتنیوه پیگه ی جه ماوری خوتان رابگرن و به تواوی میدانی و گورپانی خه بات تان له ده ست داوه نابی ببیته هه وی اوه ی که هه ر قسه ی مفت و بی ارزشه بیکه ن بو خو شیرین کردن له به ر چاوی خه لک هیچ گو مانیک له وه دا نیه که سه ختی و میژوو ریگا کانی اوجالان زور له اروپای ایوه بو جه ماور جوانتر و شیرینتره
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن محمد پاڵانی جاف, August 27, 2013
من بۆ چونم وایە ئەگەر دەوڵەتی تورک لە ڕیاگی میتەوە هەوڵی ئەوەی دا بێ ئوجەلان بۆ بەرژەوەندی خۆی بە کار بینێ، ،بەڵام من پێم وا یە ئەگەر ئوجەلانیش ئیستە پیاوی میت بێ، هەر جەندە من ناتوانم ئەوو بڕیارە بێ بەڵگە بدەم،، بەڵام لە ڕاستیدا خەباتی گەلی کوردی لەو بەشەدا زندوو کردوەتەوە ، چونکە ئیستە هەزاران دەمیرتاشوو . ئەحمەد تورکوو کەسانی دیکەی وەک کورد پەروەردە کردووە،ئەگەر دەولەتی تورکیاا وای زانیبێ کە قازانج دەکا کە ئوجەلان بە کار بینێ دژی کورد لەم کارەی شکستی هێناوە، من پێمو ایە کورد لەم ماوەێ نێزیکیەدا رزگار دەبێ لە هەوم ەبشەکان بە تایبەت باسوکر
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن به تو چی, August 26, 2013
شب پره گر نور افتاب نخواهد ------ رونق بازار افتاب نکاهد
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن شۆڕش, January 23, 2013
بە ڕاستی جێی داخە کە ئاوا باسی یێکێک لە گەورەترین پیاوانی مێژووی کورد بکرێ.هەموومان دەزانین سەرۆک ئاپۆ چەند بۆ کورد سوتاوە.لە سەرۆکی پارتەکانی دیکە باشترە بەڵام لەو هەل و مەرجە دا باش نیە هەموو شتێک باس بکرێ.
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن ریباز, October 18, 2012
به بروای من نووسه ر ده یه ویت که بیر و بوچونی خوی به سه ر خوینه واردا بسه لمینیت و هه روه ها چه ند ین هه له ی هه بو -له ولاتی ئیراندا زور جاران له زانکوکان به سه روک ئابو بئ ریزی ده کریت (بو نمونه سالی رابردو له زانکوی شهید بهشتی شاری تاران)
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن جه لیل فه رزان, September 10, 2012
من از سال 2005 کم کم با جریان پ ک ک در تهران از طریق آمد شد افرادی آشنا شدم که از قندیل به تهران می آمدند و در نهایت من هم به قندیل رفتم ولی به دلایلی موفق نشدم بمانم .. ولی به مرور زمان متوجه رابطه اطلاعات جمهوری اسلامی با پ ک ک شدم از جمله گرفتن آذوقه و مصالح ساختمانی که با ماشین از ایران خریداری می شد ... از این گذشته کادرهای پ ک ک در دانشگاه های تهران با دانشجو ها مراوده داشتند در حالی که فارسی بلد نبودند و تا اندازه یی با گویش سورانی به زبان کردی صحبت می کردن و برایم بسیار جای سوال بود که چگونه کسانی که کار مسلحانه می کنند به این سادگی از چتر امنیتی اطلاعات جمهوری اسلامی عبور می کنند ؟ بعدها عده بیشتری از بچه ها که برای پیوستن به قندیل آماده رفتن بودند دستگیر شدند و به سهولت هم آزاد شدند اما دیگر نتوانستند به زندگی عادی برگردند چون از همه چیز سر شده بودند. منهم از تا اندازه ایی به نقش پ کک پی برده بودم اما خیلی برایم غیر غابل باور بود .ولی افسوس می خورم که پ کک تا حد با عث سرخوردگی بچه های کم تجربه شد در این شکی نیست که جنبش کردی در جذب کردها می توانند همیشه موفق باشند اما جای سوال اینجا است که چطور می شود با شو درست کردن و سو ء استفاده از احساسات جوانهای کم تجربه اسطوره آپو را زیر چتر اطلاعات جمهوری اسلامی بنیان نهاد . من با اعتماد به جریاناتی که دیدم بدون اغراق می گویم که پ کک در به انحراف کشاندن مبارزات کردها و سوق دادن فعالان سیاسی شرق کردستان به سمت ارتش ترکیه موفق بوده و با اتکا به احساسات ناسیونالیستی جوانان کرد باز هم می توانند تراژدی هولناک تری خلق کند ...فراموش نمی کنم که کتاب " از تمدن کاهنی.." اوجالان بدون هیچ ایرادی مجوز گرفت در حالیکه مجوز نشر یه رمان ساده کردی غیر ممکن بود ...بگذریم که شما چه قضاوتی خواهید داشت من برگه ایی متقن تر از تجربیات شخصی ام نمی توانم ارائه دهم حالا هم از تمام احزاب کردی سرخورده ام . سپاس از سایت شما و گرداننده سایت ...


...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن havre, August 27, 2012
سلام خدمت همه دوستان.
به نظر من اولآ این مقاله هیچ پایه ای اساسی نداشته شاید جناب اوجالان در مقطعی از زمان دانشجویی عضو تشکل هایی بوده که در آن زمان هیچ گونه ضرری برای خلق کرد نداشته و نویسنده در زمان حال بدون در نظر گرفتن کی؟کجا؟در چه موقعیتی؟ اساسا با کلمات بازی کرده و تصورات ذهنی خواننده را به سمت چند هدف برده و اتفاقآ موفق بوده اهداف نویسنده
1 وانمود کردن نویسنده در دفاع از یکی از حزبهای دمکرات یا کومله .به صورت خیلی ماهرانه تا مورد توهین کور کورانه افراد متعصب طرفدار حزب پ ک ک گردد.
2 بی اعتبار کردن اساس پ ک ک که اصلا این نوشته در تضاد کامل با واقعیتهای حال هست
3 تفرقه افکنی و سو استفاده از ذهنیت خواننده
4 ترس از همدلی کردهای شمال و شرق کردستان
روح دکتر قاسملو همیشه زنده شاد که از تفکراتش یاد گرفتم که به هیچ کس و حزبی توهین نکنم چون نشانه ی ضعف ادمیست.زود قضاوت نکنم که انگاه از روی تعصب میشود.
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن namo, August 26, 2012
کاشف در آخر نوشتار نوشته اند " با مستندهای موجود " در صورتی که اثری از این مستندات وجود ندارد !!!!! حال همین کیفیت برخورد جدی با این نوشتار را منتفی می گرداند . نوشتاری سراسر تخیل و توهم
که نمی توانم نه اسم علمی بر ان گذاشت و نه تحلیلی و انتقادی و حتی روایتی . بنظر شما هم یکی از هزاران فرد منفعل بی اندیشه هستید که بشدت از گسترش اندیشه های جنبش ساز در حافظه جمعی مردم چهار بخش کوردستان وحشت دارید و از این جمله هم می تون تا حدودی برداشت کرد رگه های از اندیشه چپ دگم را همراه خود دارید، چون نوشته اید : " .... تفکرات کمونیسمی در ترکیه را با شکست روبرو سازد ... " پیداست شدید از اخبار و رویدادهای معاصر دور هستید که در جریان شکست چپ در گوشه و کنار دنیا نیستید . و این موضوع اصلا ربطی به میت و ترکیه ندارد . و در ابتدا نوشتار موضوع ترک کوهی را اشاره کرده اید که اگر من هم همچون شما دستاورد های پ ک ک را مطلق انگارانه هیچ خطاب نکنم همین قبول اجباری کورد بعنوان یک ملت از سوی ترک بزرگترین دستاورد پ ک ک بوده است . در هر صورت از دید من این نوشتار در قالب علمی و یا تحلیلی و حتی روایتی نمی گنجد چون سراسر توهم و هزیان و پرخاشگری است و صرفا تکستی زرد و ابکی و احساسی است که اگر من هم مثل شما در توهم باشم می گویم در خدمت میت و ترکیه است که گمان نکنم و اگر هم نازل و سطحی برداشت کنم از دید من شما یک اکتویست سیاسی بایگانی شده پیری هستید که در حال و هوای نوستالژیک در گوشه کتابخانه شخصیتان در حالت اعتزال اندیشمند متوهم شده اید .
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن ئاریا , August 25, 2012
در حد این نوشته فقط همین بس که بر این باورم انسان به اندازه بزرگ منشیش و به همان اندازه ای که می تواند احمال نفوز و قدر داشته باشد دشمن نیز دارد ، و برای تخریب بزرگایی همچو آپو باید ادمهای به اندازه قد و قوراره او پیدا شوند که بتوانند در صدد نقد و انتقاد از او برایند و با او دشمنی کنند و این انتقادات و وصله های ناجوری که به برخی از جنبشای کرد میزنند نتنها راهی در تخریب آنها به پیش نخواهد برد بلکه در حرکت صعودی هرچه بهتر این جنبشها موثر تر نیز عمل خواهد کرد ، اما در باب نوشته باید بگویم که آیا چنین ریسک بزرگی به آن همه خسارت می ارزد که ترکیه و سران حکومت بخواهند برای ایجاد طرحی ضد کرد دست به چنین اقدامی بزنند و سازمان امنیت ترکیه در آن زمان نیز چنین مرزهای از برنامه های بلند مدت را پشت سر نهاده است که بتواند با طرح ریزی همچین برنامه ی امنیت ترکیه را در طی سالیان سال نتنها حفظ بلکه در سطح خاور میانه ارتقا دهد ، و هزینه های مادی و غیر مادی فراوانی را در تشکیل سازمانهای نیرومند در ایران ، سوریه وعراق متقبل شود و به یقین ایجاد همچین برنامه های بلند مدتی در سازمان امنیتی ترکیه در سالها قبل نتنها قابل تحسین و ستایش است بلکه میتوان دست داشتن ترکیه در طرح ریزی فعالیت سازمانهای چون سیا را نیز تائید کرد .
و جای تعجب است که آیا اگاهی و بیداری قشر وسیعی از کرهای ترکیه فارغ از قشر روستای که به گفته نوشته در خدمت برنامه های میت و اوجلان هستند ضربه بزرگی برای ترکیه نبوده که خود به طرح ریزی آن پرداخته ؟ و سازمان دهی همچین برنا مه های نتنها موجب فروکش کردن شعله های بیداری مردم نشده بلکه تشکیل همچین سازمانهای در شعله ور ساختن آگاهی و بیداری مردم نقش دو چندانی ایفا کرده است که امرو همچون سایه مرگی بالا ی سر ترکیه می چرخد
و در مرحله دیگر مهم تر آن است چگونه تا به حال با وجود چنین برنامه های ترکیه سعی در تغیر خط مش های خود نداده و ترکهای جوان همچنان با اقتدار تمام و قربانی کردن مرم عادی مصمم به ادامه سیاستهای که و پسخوراندی نه چندان قابل تعریف داشته ادامه دهند، چون با توجه به واقعیت های موجود همچین برنامه های نتنها بازخورد مثبت نداشته بلکه گام در سیری صعودی به سوی نابود و اضمحلال ترکیه برداشته است جای تحجب دارد و اگر واقعاََ هم همچین چیزی بوده باشد نباید در حماقت بی حدو مرز ترکها کوچکترین تردیدی داشته باشیم اما باز هم جای سوال است که همچین تاکتیکهای سیاسی تا به حال به این روش در کجای تاریخ دیده شده که با توجه به بلند مدت بودن ان روز به روز آثار عدم موفقیت آن بیشتر ظاهر میشود اما بازهم ادامه دارد و بدونه ان که حتی کوچکترین تغییری در برنامه های خود در طول سه دهه داشته باشند ...
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن سەرۆك بۆكانی, August 01, 2012
خوب تهمت زدن کار خیلی سختی نیست و اصولا هواداران، اعضا و رهبران حدکا در این کار خبره و استاد هستن، ولی افسوس هیچوقت نتونستن برای یکبار هم که شده ادعایی که میکنن رو ثابت کنند.

پ.ک.ک. و مید تی وی به کوردهای شرق کوردستان توهین کردند وقتی برای اعتراض به دستگیری رهبر ئاپو تظاهرات کردند!!!! من شخصا چند صد بار ازشون خواستم این ادعاشون رو ثابت کنند! مثلا انگار فقط اونها ستلایت داشتن و ماهواره نگاه میکردن و بقیهء ملت جز کانالهای سراسری ایران چیز دیگه ای رو نگاه نمیکردن! این دروغ و دروغهایی از این قبیل که خوراک هواداران، اعضا و رهبران حدکا هستش فقط و فقط یک هدف داره! کاری بکنند که ملت کورد از جنبش اپوئستی دور بشن (زکی خیال باطل) و به توهم خودشون بیان و دور اینها جمع بشن (فکر کنم توی کمپهای جنوب کوردستان!)

پ.ک.ک. چندتا از این حزب، چندتا از اون حزب و .... کشته، گرفته و تحویل ایران داده! بازم حدکا و هوادارانش عاجز از ثابت کردن....

این مقاله هم که فقط یک مشت حرفهای دشمن شاد کن و بی اساس هستش به همون دلیل اولی نوشته شده است!

عزیزان حدکا اگه ملت از شما دور شدن بخاطر کم کاری شما بوده! جنبش اپوئیستی هیچوقت مثل شما ضد ارزش بازی نکرده تا برای خودش هوادار و عضو کسب کنه. شماها هم بهتره بجای اینکه با دروغ، تلکه بازی و ضدیت با نیروهای زنده و پویای میدان مبارزهء ملت کورد دور و برتون رو شلوغ کنی (که البته این دور گرفتنتون هم از روی عشق بهتون نیست بلکه میخوان به این رفتارهای زشت و دشمن شاد کنتون اعتراض کنند) بیاید و صادقانه از کمپهاتون بیاین بیرون و اگه نمیخوای مبارزه مسلحانه کنید برید ببینم چطور میتونید برید شرق کوردستان و سیاست کنید. اخه از اون کمپها که از دور و برتون هم خبر ندارید چطور میتونید برای شرق کوردستان سیاست کنید؟!؟!؟ ملت رو چی فرض کردین؟

نویسندهء این مقاله که از همون هم اخوریهای قانعی فرد هستش یکسری مهملات بیمعنی و بدون مدرک رو سر هم کرده و یک کوه اما و اگر پشت سر هم چیده فقط و فقط برای ضربه زدن به بدنهء جنبش ازادیخواهی ملت کورد. خیلی دوست داشتم بیاد و این حرفهایی رو که زده ثابت کنه! اخه کدوم احمقی میاد یک سازمان رو درست میکنه بعد باهاش دشمنی میکنه با کلی هزینه و رهبر این جنبش رو هم به مدت 13 سال با اون همه هزینهء سرسام آور میاد زندانی کنه؟

قانعی فرد بد بخت رفت مدرک خیانتش رو به روز کنه چون فهمیده زدید رو دستش!

برای دوستانی که چشم دیدن موفقیتهای جنبش ئاپوئسم و عشق دوستداران رهبر آپو به رهبر آپو رو ندارند باید بدونند که کسی به این عظمت و بزرگی که ملت کورد رو از نبود کامل زنده کرده و بصورت یکپارچه اونها رو هر روز سرپا نگه داشته تا برای حقوقشون مبارزه کنند و جز خودشون به هیچکس دیگه وابسته نباشن واقعا جای پرستش هم داره... تا کور شود هر انکه تواند این واقعیتها رو ببیند.

دوستان سفسطه میکنند میگن هواداران آپوئست نمیزارن کسی به آپو اعتراض یا انتقاد کنه یا هر چیز دیگه! چرا شما میتونید خیلی علمی و انسانی به هر کسی که بخواید در جنبش اپوئسم انتقاد یا اعتراض کنید ولی همونطور که گفته شد انتقاد باید علمی و انسانی باشه تا سازنده باشه ولی شما عزیزان بی احترامی، ناسزا و هر حرکت دیگه ای انجام میدید و انتظار دارید براتون هورا بکشند؟

ـ خواننده‌ گرامی‌:
گزینش و انتشار هر نوشتاری در این سایت در راستای باور و احترام به آزادی اندیشه و بیان و گردش آزاد آن است و لزوما تائیدی بر محتوا و مضمون آن نیست و همواره نویسنده، مسئول و پاسخگو می‌باشد. در ضمن این مطلب هیچ ربطی‌ به‌ حزب دمكرات ندارد و در تعجبم كه‌ چرا مسئله را به انحراف میكشید! این سایت هم سایتی‌ كاملا مستقل میباشد. شما میتوانید به این مقاله پاسخ دهید و ما هم مقاله شما را پخش خواهیم كرد. در ضمن بهتر است قبل از دفاع و یا انتقاد از هر حزبی‌ "اخلاق" سیاسی‌ و شیوه دفاع و انتقاد را یاد بگیرید چون با این ادبیاتی‌ كه شما دارید 100% نظرتان منفی‌ جلوه‌ میدهد.
با تشكر
"هه‌ڵۆی‌ كوردستان"
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن ته‌ر ده‌رۆنه‌وه‌, June 25, 2012
پێم وا بێ لیره‌کانی تۆرکی زۆر هاتۆته‌ گیرفانتان . داماوینه‌ ئیوه‌ ساله‌هایه‌ مردون . . قۆر به‌ سه‌ر ئه‌و که‌سانه‌ی که‌ لاینگری حدکا ده‌که‌ن . کۆنگره‌ 15 حێزبه‌ مردۆکه‌تان نێزیکه‌ . ههههههههه . ده‌ریا به‌ ده‌مێ سه‌گ پیس نابی. ... 77 نه‌ۆعی هه‌یه‌ .
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن کورد, June 21, 2012
منیش وەک تۆی نووسه ر و وەڕگیڕ خوێندکارم ،بەڵام پێم حه یف دێت به ئێوە بڵێم ڕۆشنبیر ،پێم وایه قانعی فەردیش خۆی بە خۆی دەڵی ڕۆشنبیر بەڵام بۆمان دەرکەوت ئەوکەسەیە کە بەڕێزجەلال تاڵەبانیش قسە کانی(کتێبی ژیان نامه کەی ) بە درۆ خستەوە و ئابڕووی برد.
هیچ سەرکردەیەکی کورد لە گەڵ ڕێزم بۆ هەموویان نەیانتوانیوه بە ئەندازەی ئۆجالان جەماوەریان هەبێت،ئەو بوو عێراق ،ئێران...ی لە کوردستان جیا کردەوەو ڕۆژهەڵات ، باشوور...ی خستە جێگاکەی.هیچ سەرکردەیەکی کورد دووباره لە گەڵ ڕێزم بۆ هەموویان نەیان وتوه ڕەخنەم لێ بگرن بەڵام ئوجالان دەڵێ ئەوانەی کە کەمووکٶڕیە کانی من ببینن و هیچ نەڵێن بێ شەرەفن.
بەڕ ێز ئوجەلانه له زیندان یا هەر جێگایەکی تر 7000 لاپەڕە دەربارەی کورد و مێژووی کوردو ڕێگا چارەی کێشەکەی دە نووسێت، ئەوە دەڵێ دەبی لە جێگای بنەماڵەکەم پارێزەرە کانم سەردانم بکەن و چاوپێکەوتنی بنەماڵەکەی ڕەت دەکاتەوه، ئەوە دەڵێ بەرخۆدان ژیانه لە زیندایشدا تەسلیم بوون ناناسین و دوروشمی یان مەرگ یان ئازادی کرد بە یان ئازادی یان ئازادی وبەرخۆدانی ڕاستەقینەی فێری گەلی باکوور کرد وئێمەش لە ڕۆژهەڵات لەو بەرخۆدانه دەرس وەر دەگرین و دەبین بە فەرزاد و شیرین و .. .ئەگەر لە ئەوروپایە کە خودا بکا وا بێت ئەی ئەو پارێزەرانه بۆ کوێ دەڕۆن.ئەوە کە وه کێڵی ماندێلا دەڵێ دەبێ ئازاد بکرێت .ئەوه کە ژنانی باکووری کوردستانی کردوه بە قارەمانانی ئەمڕۆی کوردستان ،ژنانی وەک لەیلا زاناو گوڵتەن کشاناک و... .ئەو ژنانەی کە دەڵێن چارەسەری کێشەی کورد لە دەستی ئوجەلاندایە ،ئەوانەی کە دەڵێن وانیە دیاره هیچ هەواڵێکیان لە باکووری کوردستان و پەرلەمانی تورک نیه . ئوجەلان دەنگی ڕاستەقینەی گەلی کورده و هەر ئەویشە کە ڕێبەری ئەفسانەیی کوردستانه .بژین ڕێبەرانی کورد وکوردستان.
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن مه حمود ئه لیاسی, June 21, 2012
ئه و قسانه زۆرتر له قسه و قسه لۆکی پیره پیاوان له دیوه خانی "ئاغاوه تی تازه پێگه یشتوو" ده چێ که له ئۆرردوگایه ک به پاره ی یه کیه تی نیشتمانی قسه ی زه لام ده که ن و کرداری بچۆۆک.دیاره هێندێک "پێش مه رگه ی" شه خسیشیان له به ر ده ست دایه که زۆرتر وه ک نۆکه ر و چایچی که لکی لێ وه رده گرن....ئاخر خۆتان له جیاتی قه ره یه لان بایه ن،‌حازر ده بوون به ساڵان و وه ک مامووری میت بچنه قه ندیل،یاخۆ میت دۆستی کورده که بۆ یه که م جار ته له فیزیون بۆ نه ته وه ی کورد دابنێ؟له باتی ئه و چه ره ند و په ره ندانه،هێندێک له حیسابی بانکی رێبه ره کانتان له ئورووپا بکۆلنه وه.....آدرسی بدهید که بتوانیم حضورااین بحث را با شما ادامه دهیم..
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن borkai, June 18, 2012
بسیاری از شخصیتهای سیاسی کُرد و مخالف دولت ترکیه چون شوان پرور، اورهان میراوغلو و کمال بورکای معتقد هستند که PKK و اوجالان راه را بر صلح و دمکراسی برای کُردها بسته اند و بیشتر در خدمت سیاستهای ترکیه و آتاترکی میباشند تا منافع ملت کُرد.
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن وریا, June 17, 2012
PKK با رهبری اوجالان توانست در مدت کوتاهی با خشونت طلبی که میت راه را برآن گشوده بود نام خود را بیشتر از مسئله کُرد متوجه جهانیان کند.
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن ئازاد محه‌ممه‌دزاده‌, June 17, 2012
چرا به‌ انسانهایی که‌ زاده‌ واقعیت فرهنگ و سیمای ملت کورد هستند و توهین کنیم.
خوبیش اینجاست که‌ هنوزم که‌ هنوزه‌ کوردها و احزاب کردی تو همان قالب تیره‌ و طائفه‌ای و عشایری اما با چند ده‌ست نوشته‌ به ‌نام برنامه‌ و اساسنامه‌ به‌ نام ملت کورد و شعارهای در هم برهم گام بر می‌دارند و ان ذهنیت و رقابت ناسالم و برادر کشی در چهره‌ای دیگر انها کاملا پیداست. اگر مسله‌ کورد در تورکیه‌ سناریو دست میت باشه‌ من خودم قبول دارم و به‌ این مبارزات ایمان دارم و اگر چنین چیزی تائید شده‌ هم باشه‌ من به‌ آن باورمندم ، از زمان تاسیس جمهوی کوردستان به‌ ده‌ست قازی محه‌ممه‌د که‌ یکی از بزرگترین روویدادها و افتخارات ملی کوردها به‌ شمار می‌یاد تا تاسیس pkk هیچ حزب و جریانی در هیچ جایی از کوردستان نتوانسته‌ بود که‌ برای راه حل مسله‌ کورد در خاور میانه‌ گام پیش گیرد و احزاب در قالب منطقه‌‌ای و یا بخشی از کوردستان فعالیتی آن چنان تاثیر گذاری نداشته‌اند و یا اینکه‌ خود ان احزاب هم با حکومتهای مرکزی رابطه‌‌های حالا فردی باشه‌ یا گروهی داشته‌اند و گاهی این رابطه‌ها با فرونشستن و سرکوب مبارزات کوردها به‌ دست کوردها در بخش دیگری از کوردستان مواجه‌ می‌شود و موجودیت و هویت کوردی در قالب تاسیس حکومت و دولت و استقلال در دهه‌ 80 از سوی pkk پا به‌ عرصه‌ نوینی از مبارزات آزادی‌خواهی ملت کورد گذاشت و هزاران جوان به‌ سفوف گریلاها پیوستند و اروپا و امریکا و دیگر کشورها که‌ سال‌‌های سال از مسله‌ کورد چشم پوشی کرده‌ بوده‌ند که‌ ناگهان صدای طبل آزادیخواهی کوردها پرده‌گوش‌هایشان را لرزانید دوباره‌ گفتگوو بر سر این مسله‌ از نشستهای پارلمانی و انجمن‌ها و راهپیمای‌های خیابانی دوباره‌ پرونده‌ کوردها به‌ جریان انداخت و بسیاری از نویسنده‌گان و شاعران و وکیلان و پیشکسوتان و اشخاص سیاسی و حقوقی و اجتماحی تا مردم عادی و کارگران و کشاورزان و پناهنده‌گان و مردمانی که‌ خارج از کوردستان می‌زیستند پشتیبانی خود را اعلام کردند و دوباره‌ آن نیروی عظیم و متحد به‌ صحنه‌ نوینی در مبارزات ملی کوردها پا گذاشتند و مسله‌ کوردها جان و نفس تازه‌ای به‌ خود گرفت. بله‌ اگر این جریان و ماباقی جریانهای دیگر ناسیونالیستی کورد نبود من کورد در شرق کوردستان هیچ گاه می‌توانستم آن احسان ملی بودن و هم زبانی و هم فرهنگی و ناسیونالیستی و ازادی خواهی و رهایی داشته‌ باشم و از مردمان سرزمینم در شمال کوردستان ئاگاه باشم و آن حس هم زیستی و اتحاد و باهم بودن را در خود حس کنم. چون احزاب دیگهر کوردستان تمام این ارزش‌‌ها و حماست و علاقه‌ها و خویشتن‌داری‌‌ها به‌ لب مرگ کشانیده‌اند و چنان جنگ کورد کشی را انداخته‌ بوداند که‌ انگار دشمنی در کار نیست و خون هزاران جوان کرد به‌ ده‌ست کورد ریخته‌ شده‌ بود. اما من در اینجا دوباره‌ این را خواهم گفت که‌ pkk و شخص اوجلان هر جور رابطه‌ای با میت تورکیه‌ داشته‌‌اند یا دارند باز هم این جریان در به‌ نفع مردم کورد است و چنان معکم و استوار شده‌ که‌ همه‌ کوردستان را ـثل عنکبوت طنیده‌ است و یکی از ان احزاب بزرگ و تاثیر گذاز کوردستان می‌باشد. بله‌ Pkk توانست کوردها را دوباره‌ به‌ هم دیگر نزیک کند و ان شکافی که‌ در طی سالهای متوالی میان بخش‌های کوردستان وجود داشت پر کند و در موقعیتی که‌ حتا یک جوان دیاربکری ، و قامیشلی از هم میهنی و هم زبانی خود در کرمانشاه و اربیل و ارومیه‌ آگاه نبود و حتی نمیدانست که‌ در انجا کورد هم وجود دارد و بالعکس. اما با بلند کردن شعار ملی و ناسیونالیستی و استقلال کوردستان از سوی این حزب اگر هم عملی نباشد توانسته‌ آن پیوندها و نزدیکیها انقدر معکم شده‌ که‌ امروز اگر در وان زلزله‌ و در شرناخ کشتار و در قامیشلی هجوم و ویرانی و در سنندج و کامیاران فرزادها و کبودوه‌ندها اعدام و زندانی و در مرزها کولبران تیرباران و در ایلام مردمان علیه‌ ناعدالتی پا میخیزند دوبار آن حس انسان دوستی و میهن پرستی و خویشاوندی و هم زبانی و هم دردی تمام وجود و قلبهارا به‌ آگاه میکند و مردمان این سرزمین سوخته‌ و خونین فریاد برادر و خواهرنشان را می‌شنوند. این حزب حتی بر روی سیاست دیر احزاب کوردی هم تاثیت گذاشته‌ است و جنبشی همگانی با همکاری احزاب کردی به‌ راه انداخته‌ است.
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن باهوز, June 17, 2012
واقعا که متأسفم برای شما ، سیاهنمایی چهره رهبری که ١٣ ساله به دلیل مبارزه برای حقوق ملت کرد در زندان بزگترین اشغالگر کردستان است بسیار وقیحانه و شرم آور است
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن f.g, June 15, 2012
گفتنی است در چند سال گذشته ابعاد مختلفی از ارتباط پ.ک.ک با دستگاه های امنیتی ترکیه فاش شده است. برخی از روشنفکران کرد و همچنین تعداد زیادی از کارشناسان معتقد هستند که پ.ک.ک مستقیما از سوی میت تاسیس شده است و این نهاد اطلاعاتی از طریق همسر اوجالان به صورت نامحسوس پ.ک.ک را هدایت می کرد. خانواده همسر اوجالان از منسوبان میت در کردستان ترکیه بوده اند و وی هم اکنون به صورت مخفی از در یکی از کشورهای اسکاندیناوی زندگی می کند. انتشار تصاویری از دوغو پرینجک دبیرکل حزب کمالیست «کارگر» در حالی که از اردوگاه پ.ک.ک بازدید می کرد و شاخه گلی به اوجالان تقدیم می نمود، تردیدهای بسیار را در خصوص حسن نیت بسیاری از ملی گراهای ترکیه در مقابله با پ.ک.ک برانگیخت.
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن مسعود فتحی, June 15, 2012
به‌ نظر من که‌ شماها روی قانعی فرد رو سفید کردید، این کار شما رو تنها میشه‌ اسمس رو "جاش"یه‌تی گذاشت. اگر میتونستید مدرک ارائه‌ بدهید این رو نمیگفتم، ولی این کار افراد و گروههای بازنده‌ است گروههایی که‌ خودشون از معادلات سیاسی کوردستان و منطقه‌ عملا حذف شده‌اند و از فرت حسادت به‌ توبیخ این و آن و به‌ مزدوری روی آورده‌اید،
میگم شانس آوردیم که‌ ترکیه‌ از کوردها بر علیه‌ یدیگر بعنوان کارت فشار استفاده‌ نمیکنه‌ وگرنه‌ رسما جاش ترکها میشدید البته‌ الان هم هستید/ این مدال خیانت لیاقت گردنتون رو دارد مبارکتان باد
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن نادیا, June 15, 2012
کاملا معلومه تمامی نظرات از کجا و از چه ذهنیتی سرچشمه میگیرند!
بهتره بجای تخریب حزب دمکرات یا هر طرف و جناحی جوابی منطقی و در خور و شایسته این مطلب داشته باشیم و اگر جوابی نباشد پس حرفهای این نویسنده میتواند درست باشد
پس بجای تخریب و اهانت به سایت جوابی منطقی داشته باشید با این کارها کار را بجایی میبریم که دیگر هیچ سایتی جرات نکند حتی یک انتقاد کوچک از جناب اوجالان اشته باشد و شاید هدف هم همین باشد.اما از مدیر سایت خواهشمندم تحت تاثیر چنین نظرهایی قرار نگرفته فقط پارادایم آزاد اندیشی پایبند باشند
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن ئازاد بۆکان, June 15, 2012
من قسه‌کانی کاک حامید دروودی به بنه‌ما وه‌رده‌گرم و لێره‌دا ده‌ینووسمه‌وه‌:

زۆرم بەلاوە سەیرە کە ئەم ژوورە لە جێگای باسی هەڵۆی کوردستان بکا، بووە بە جێگای نووسینی قاڵاو رەشکە و بە هۆنینەوەی درۆ و دەلەسە دەیهەوێ کەسایەتی کەسێک یان کەسانێک بێنێتە بەرباس و ئێوەش بە بێ پرس و را لەو کەسانە راستەوڕاست بڵاوی دەکەنەوە و دەبن بە بنکەی تەبلیغاتی بۆ ئاماندەکانی کەسانی ئەو تۆ!
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن sirwan, June 15, 2012
خیلی متاسفم هم برای نویسنده و هم برای حزب دمکرات. نویسنده با کمال بی وجدانی چیزهایی که صحت ندارد را نوشته است و همانطور این حزب کلاسیک و فرسوده هم از نویسنده بی وجدان تر این را در سایتشون پخش کردند. سالهایی که ایشان به آن اشاره کردند در مورد تاسیس پ.ک.ک یا فعالیت های اوجالان هیچ درست نیست. زن اوجالان قبرس زندگی نمی کند، ایشان در سوئد هستند. زن اوجالان کسی بود که از طرف میت فرستاده شده بود. اوجالان بعد از فهمیدن این مسئله از زنش جدا می شود و بعد این جریان بود که تصمیم نهایی اینکه هیچ مبارزی نباید زن داشته باشد گرفته شد.
نویسنده بی وجدان کدام کمک مالی، کدام پول به اوجالان دادند که به خاطر پول بخواهد به مردم خیانت بکند و دست از مبارزه بر دارد. کدام انسان عاقل قبول خواهد کرد که به خاطر همچین کاری ١٣ سال در زندان اسیر باشد. کدام یک از رهبران پ.ک.ک را دیدید که به فکر منفعت مالی و یا پس انداز و ساختن برج ها و ساختمان های چندین طبقه باشند. این همه مبارز در کوهها هستند، این همه شهید دادند، این همه انسان با سواد در صفوف پ.ک.ک حضور دارند و در مقابل این همه از افراد میت و ارتش ترکیه را کشتند. یعنی اینها هیچ کدام به این موضوعاتی که شما به زبان می آورید پی نبردند، فقط شما بعد از ٣٤ سال مبارزه پ.ک.ک بدون هیچ اسنادی همه ی این موضوعات را کشف کردید. اگر از خود و ملت کرد خجالت نمی کشید به خاطر این چرت و پرت ها، از شهیدان کردستان خجالت بکشید.
مسئول سایت، اگر وجدان داشته باشید این مطلب را تو سایت می گزارید.

ـ خواننده‌ گرامی‌:
گزینش و انتشار هر نوشتاری در این سایت در راستای باور و احترام به آزادی اندیشه و بیان و گردش آزاد آن است و لزوما تائیدی بر محتوا و مضمون آن نیست و همواره نویسنده، مسئول و پاسخگو می‌باشد. در ضمن این مطلب هیچ ربطی‌ به‌ حزب دمكرات ندارد و در تعجبم كه‌ چرا مسئله را به انحراف میكشید! این سایت هم سایتی‌ كاملا مستقل میباشد. شما میتوانید به این مقاله پاسخ دهید و ما هم مقاله شما را پخش خواهیم كرد. در ضمن بهتر است قبل از دفاع و یا انتقاد از هر حزبی‌ "اخلاق" سیاسی‌ و شیوه دفاع و انتقاد را یاد بگیرید چون با این ادبیاتی‌ كه شما دارید 100% نظرتان منفی‌ جلوه‌ میدهد.
با تشكر
"هه‌ڵۆی‌ كوردستان"

...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن نادیا, June 15, 2012
وقتی کم میاریم طرفهای مقابل رو متهم میکنیم و درصدد تحریب آنها بر می آیم

بتره بعضی از دوستان بجای توهین کردن جوابی منطقی داشته باشند

بنظر من باید از سایت هه لوی کوردستان بسیار متشکر بود که سیاسی کاری نکرده و چنین مقاله ای را منتشر کرده
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن سیروان مهاباد, June 15, 2012
زۆر زۆر بە داخم بۆ ئەوەی كە هەر كەسێك بە ئەو پەڕی بێ وژدانیەو هەڵدەستێت بە نوسین و بڵاو كردنی بابەتگەلێ وا بۆ ئەوەی كە مارژیناڵ بون و بێ هەڵوێستی خۆی و لە دەسدانی پێگەی جەماوەری بە تەخریب باقی حزبەكان تەوجیه بكات ٬ جا هەر كەسێك كە تۆزێ شعوری بێت لە خوەی پرس كات كە میت توركیە شێت بوە كە پ ك ك ی دروست كرد و لە ماوەی خەباتی پ ك ك ی كوردانی باكوری كوردستان لە كوردێكی مردوو كردە كوردانی بە هەڵوێستی ئێستا كە لە كوردانی هەر چوار پارچەی كوردستان زیندوتر و باشەرەفترن . جا هیچ ئینسانێ عآقل دەتوانێت ئەم نوسراوە بخوێنێت و قەبوڵی كات . هاودەنگ بون لە گەڵ دوژمنانی میلەتی كورد و راگەیاندنەكانی ئەوان چە واتایەكی هەیە ؟؟؟؟؟
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن zana, June 14, 2012
فقط یه پیشنهاد دارم هم برای نویسنده و مترجم و هم برای برادران حدکا
یه بار فیلم یک ذهن زیبا رو نگاه کنید بعد شاید تونستین که مثل اکتر اصلی بیماریتونو کنترل کنین...
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن gabar, June 13, 2012
reng be mit la sazdani pkk roleki sereki hebe bo be chawasha brdnewey bzawi kord balam la niyet paki fidakari u kurdboon u zireki ew kese hich shikim niya , hawreyani rojhalati ba bash bizanin ka PDKI dobare la salakani pash komar la layan hizbi todawa rek xira u hizba komonistakanish linkyan ba layanakani tr heboo , ke dele ojalan daway lebrdoni kird ????????? rang be parti yeketi u hizbi demokrat u helbete medyay turki wayan gotbe

ــ تێبینی "هه‌ڵۆی‌ كوردستان": به‌ڕێز تكایه‌ به‌پێی‌ ئیمكان بۆچوونه‌كه‌ت ئه‌مجاره‌ به‌ پیتی‌ لاتین مه‌نووسه‌
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن سیروس, June 12, 2012
شاید این مطالب درست باشه اما انتشار آن در این مواقع و زمان نمیتونه به نفع باشد
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن khbat, June 10, 2012
ama waqeeatgei ankar napazyra.das khwash bo am wtra

ــ تێبینی "هه‌ڵۆی‌ كوردستان": هاوڕێی‌ به‌ڕێز، له‌گه‌ڵ‌ سپاس بۆ جه‌نابت، تكایه‌ به‌پێی‌ ئیمكان بۆچوونه‌كه‌ت ئه‌مجاره‌ به‌ پیتی‌ لاتین مه‌نووسه‌
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن ب.ک, June 09, 2012
اوجالان کسی بود که بعد از دستگیری کلی از کمال آتاترک تعریف و تمجید کرد و حتی در دادگاه از ترکیه معذرت خواهی کردsmilies/grin.gif
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن کوردستان, June 09, 2012
زۆر ڕاسته‌ به‌ڵام ب داخه‌وه‌ ئۆجاڵان تا ڕادێگ له‌ لاێ لایه‌نگرانیه‌و وه‌ک بۆت ده‌پرسی ک که‌س ناتوانی ڕخنه‌ له‌ سه‌ر ئۆجاڵان بگرێ

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy